Yeni Honda HR-V’nin tüm ayrıntıları ortaya çıktı

Geçtiğimiz şubat ayında örtüsü kaldırılan ama tüm ayrıntıları açıklanmayan yeni jenerasyon Honda HR-V’den bugün yeni bilgiler geldi. Markanın yenilikçi hibrit sistemiyle donatılan ve bu nedenle HR-V e: HEV ismini taşıyan model, bu yılın sonunda Avrupa’da satışa sunulacak.

İç ve dış tasarım

Honda’nın ‘maksimum insan, asgarî makine’ prensibinden yola çıkılarak tasarlanan yeni HR-V e: HEV, coupe-SUV esintilerine sahip minimalist ve çağdaş tasarım ideolojisiyle dikkati çekiyor. 10 mm artan yerden yüksekliği ve 20 mm alçalan tavan yüksekliğiyle selefine göre daha şık ve olgun bir görünüm ortaya koyuyor. Kompakt modelin tüm versiyonlarında standart olarak sunulan 18 inç çaplı jantlar da bu görünümü destekliyor.

Yeni Honda HR-V’nin iç yerinde 7 inç TFT dijital gösterge paneli bulunuyor. Konsolun merkezinde ise 9 inçlik LCD dokunmatik multimedya ekranı mevcut. Honda, yenilenen sistemin arayüzünün kolaylaştırıldığını ve büsbütün kişiselleştirilebildiğini belirtirken, eskiye göre komutlara daha süratli reaksiyon verdiğinin de altını çiziyor. Kablosuz güncelleme özelliğine de sahip olan multimedya sisteminde Apple CarPlay (kablosuz) ve Android Auto dayanağı de mevcut.

Yeni HR-V’de, görüş açılarında yapılan iyileştirmeler sayesinde evvelki kuşakla kıyaslandığında 10 milimetre daha yüksek sürüş konumu bulunuyor. Bunun yanı sıra gerideki bacak arasının 35 mm artırıldığına da dikkat çekiliyor. Sihirli koltuklar, alçak bagaj eşiği, geniş bagaj açıklığı, alçak ve düz bagaj tabanı ve eller özgür elektrikli bagaj kapağı gibi ayrıntılar sayesinde bagaj erişiminde kullanım kolaylığı sunuluyor.

HR-V’nin kabin içine yerleştirilen farklı saklama alanları da hayatı kolaylaştırmaya yardımcı olurken, orta konsol dışında kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi ile birlikte önde ve artta USB şarj soketlerine sahip küçük cepler de bulunuyor. Kalite hissini artıran premium ses sistemi, harici hoparlör ve dokunmatik kabin ışıkları üzere ayrıntılar kabin içi konforu güçlendiriyor.

Hibrit sistem ve güvenlik teknolojileri

Honda’nın e:HEV hibrit teknolojisinde 1,5 litrelik i-VTEC akaryakıtlı motor iki adet kompakt boyutlu ve güçlü elektromotor ile destekleniken, toplamda 131 PS (96 kW) güç ve 4 bin 500 devir/dakikada (d/d) 253 Nm tork üretiyor. Yani sistem Jazz modelindekiyle tıpkı mimariye sahip lakin ondan biraz daha güçlü diyebiliriz. Verimli ve çevik bir sürüş sunan HR-V e:HEV, 3 farklı sürüş modu ile kendini sürüş şartlarına uyarlıyor.

Yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkartmak için sürüş şartları uygun olduğu sürece elektrikli moda geçen sistemde, güç gereksiniminin ortaya çıktığı durumlarda ise hibrit modla birlikte akaryakıtlı motor devreye giriyor. ‘Spor‘, ‘Olağan‘ ve ‘Eko‘ üzere sürüş modları aracılığıyla ferdileştirme imkanı sunan HR-V’de, daha güçlü rejeneratif frenleme için ‘B’ modu aktifleştirme seçeneği bulunuyor. Direksiyon simidinin ardında yer alan Yavaşlama Seçici özelliği ile güç geri kazanım düzeyi ve yavaşlama tesirini ayarlama imkanı yer alıyor.

Honda Sensing isimli sürüş asistan sistemlerine kavuşan yeni Honda HR-V’de daha geniş ve daha yüksek çözünürlüğe sahip ön kameraya ve daha süratli manzara sürece çiplerine yer verilmiş. Ayrıca, artık bisikletçiler ve motosikletler de dahil olmak üzere arabanın önünden geçen araçları algılayan çarpışma hafifletici fren sisteminin gece görüşü de düzgünleştirilmiş. Bunun yanı sıra daha gelişmiş bir adaptif sürat sabitleme sistemi, tespit uzaklığı güzelleştirilen kör nokta ihtar sistemi, çapraz trafik uyarısı ve yokuş iniş denetimi üzere özellikler de listede.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü