Uniswap borsasının haftalık süreç hacmi 10 milyar doları aştı

Yüksek süreç fiyatlarına karşın Ethereum ağında en düzgün merkezsiz borsa pozisyonunu muhafazayı başaran Uniswap, tarihi bir rekora imza atarak haftalık bazda 10 milyar dolarlık süreç hacmini aştı. Görünüşe bakılırsa Ethereum ağındaki yüksek süreç fiyatlarına karşın, yatırımcıların merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarına ilgisi artmaya devam ediyor.

Uniswap Analytics’ten alınan istatistiksel bilgilere nazaran, tanınan DEX’in haftalık süreç hacmi tarihte birinci kere 10 milyar dolara ulaştı. Uniswap’ın haftalık süreç hacminin 10.17 milyar dolarlık  seviyeye ulaşması, bir evvelki haftanın süreç hacmiyle karşılaştırıldığında %26’lık yükseliş manasına geliyor.

Uniswap Nedir?

DEX olarak da bilinen merkezsiz borsalar, kullanıcıların paralarının sorumluluğunu üçüncü bir tarafa bırakmadan takas etmelerine imkan sağlıyor. Uniswap da Ethereum ağı üzerinde inşa edilen orjinal merkezsiz borsalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar Uniswap borsası aracılığıyla Ethereum ağı üzerinde geliştirilmiş ERC-20 tabanlı token’ları alıp satabiliyor. Ancak Ethereum’un yüksek süreç fiyatları sebebiyle yatırımcılar alternatif süreçler aramaya itiyor. Uniswap ise bu bahiste birtakım adımlar atması gerektiğinin farkında ve bu nedenle 5 Mayıs’ta kullanıma sunacağı Uniswap v3 güncellemesiyle hem likidite hem de ticaret verimliliğindeki uygunlaştırmayı hedefliyor.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü