Thodex’den 2 milyar dolarlık vurgun tezi: CEO yurt dışına kaçtı

Türk kripto para borsası Thodex, 2 gündür kapalı durumda. Yatırımcılar 1 haftadır parasını çekemiyor. Bakım yapılacağı tabir edilerek site kapatıldı. Yatırımcıların dolandırıldığı sav ediliyor. Argümanlar doğruysa Çiftlikbank’taki vurgundan çok daha fazlası yapıldı.

Thodexin sahibi Faruk Fatih Özer; Twitter hesabını kapattı, Instagram gönderilerini sildi. Yurt dışına kaçtığı savlarının her yerde paylaşılmasına karşın mevzuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Avukat Oğuz Cihan Kılıç’ın tezine nazaran Özer’in dün akşam saat 17.57’de İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıkış yaptığı tespit edildi. Avukat Kılıç, Thodex hakkında cürüm duyurusundan bulundu ve şirket hesaplarına el koyma talep etti.

2 milyar dolarlık vurgun olabilir

Yaklaşık 391 bin kişinin mağdur olduğunu söz eden Özer, “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık süreç hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

Parasız Doge dağıttı ve ünlülerle reklam yaptı

Thodex evvelden Koineks ismiyle faaliyet gösteriyordu. Yakın vakitte isim değişikliğine gidildi. İsim değişikliğinin akabinde yatırımcı çekmek için çok sayıda kampanya yürütüldü. Geçen ay üye olan herkese 150 adet Dogecoin dağıtıldı. Evvelki aylarda Porsche’li çekiliş düzenlendi. Reklamlarında birçok ünlü isme yer verildi.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü