Tayvan’ın en büyük DRAM üreticisi Nanya, 10 milyar dolarlık yarı iletken tesisi kuracak

Tayvan’ın en büyük DRAM üreticisi olan Nanya Technology, önümüzdeki yıllarda 10 milyar doların üzerinde bir yatırımla, yarı iletken tesis kuracak. Şirket idaresi, bu halde Nanya’nın araba, tüketici elektroniği ve öteki eser tiplerinin üreticilerini etkileyen global çip kıtlığı problemini çözmeye katkıda bulunacağını umuyor. Ek kapasite, 5G ile ilgili bileşenlere yönelik artan talebi karşılamaya da yardımcı olacak.

Nikkei’nin bildirdiğine nazaran, yatırım hacmi 300 milyar Tayvan doları (yaklaşık 10,7 milyar ABD doları) olacak teşebbüsün inşaat alanı, kuzey Tayvan’daki Xinbei kenti.

2024 yılında üretime başlanması planlanıyor

Yeni tesis, Nanya’nın on yılı aşkın müddettir en büyük projesi. Nanya idare heyeti lideri Wu Jia-Zhao medyaya yaptığı açıklamada, yatırımın yedi yıl için tasarlandığını ve en az 2.000 ek iş yaratılmasına yardımcı olacağını söyleyerek hususla ilgili olarak:  “İnşaat 2021 yılı sonunda başlayacak ve 2023 yılında tamamlanacak. Fabrikada seri üretime 2024 yılında başlanmalı.” tabirlerini kullandı.

Nanya, dünyanın en büyük dördüncü DRAM üreticisi pozisyonunda lakin şirket sanayi başkanları Samsung, SK Hynix ve Micron‘un çok gerisinde kalıyor. Pazar araştırma şirketi TrendForce‘a nazaran Nanya, 2020’nin 4. çeyreğinde global DRAM pazarının %2,9’unu oluşturdu.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü