Sony, tedarikçilerden PS5 üretimini arttırmalarını istiyor

Sony’nin yeni jenerasyon oyun konsolu PlayStation 5, geçtiğimiz aylarda çıkışını yaptı lakin hala büyük bir stok derdi yaşanıyor. Sony de bu durum için tedarikçilere üretimin artması tarafında isteklerini lisana getirdi.

Her jenerasyon geçişine baktığımızda aslında birinci birkaç ay yeni kuşak bir PlayStation bulmanın güç olduğunu biliyoruz lakin tarihinde birinci kere bu kadar büyük stok kasveti yaşıyor PlayStation. Bu külfette yüksek talebin tesirli olduğunu da elbette söyleyebiliriz lakin asıl sebep bu değil. PlayStation 5’in stok düşüncesi çekmesininin asıl sebebi Covid-19’un neden olduğu yarı iletkenlerdeki stok meşakkati. Sadece PlayStation 5’te değil neredeyse tüm teknolojik eserlerde bu dert yaşanıyor.

Sony Interactive Entertainment’ın CEO’su Jim Ryan ise geçtiğimiz saatlerde Nikkei ile yaptığı röportajda stok külfeti hakkında konuştu. Jim Ryan, “Covid-19 salgını sırasında tedarik hakikaten çok karmaşık ve zordu. Dağıtımı da online alışverişle sonlu tutmak zorunda kaldık. Yarı iletkenlere yönelik arz ve talep dünya çapında da sıkışık bir durumda. Tedarikçilerimizden PlayStation 5 üretimini arttırmalarını istedik. dedi.

Jim Ryan’ın açıklamasının akabinde PlayStation 5 üretiminde bir artış olursa, bu yıl markete yansıyacağını da ekledi Jim Ryan. Daha öncesinde bu düşüncenin 2021’in birinci yarısına kadar devam edeceğini söylemişlerdi. Lakin tüm şirketler bu ıstırabın daha da berbata gidebileceğini düşünüyor şu anda.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü