Ofis Arkadaşım: Excel Ne İşe Yarar?

Ofis arkadaşım başlığını uygun görmemin sebebi iş yerinde işlerimizi yaparken bize yardımcı olan canlı cansız tüm varlıkları arkadaş olarak görüyor olmamdan kaynaklı. Örneğin hesap makinası elimizin altında sürekli bulunur neredeyse vücudumuzun bir parçası olarak kullanırız önümüzde bir bilgisayar olmasına rağmen.

Excel’de ofis arkadaşlarımızdan biri Ticari, ERP, MRP yazılımlarımızın olmasına rağmen bazen istediğimiz raporları analizleri alamayız, işte burada Excel devreye giriyor. Excel burada kurtarıcı. İş ortamlarında genellikle Yöneticiler sade anlaşılır ve nokta atışı rapor ve analiz tablolarını isterler. Mali ,satış, satın alma departmanları bu noktalarda bazen tıkanırlar, oysaki Excel bilgisi ile güzel grafikler sunumlar oluşturabilirler. Birçok Ticari otomasyonların dışarıya Excel formatında veri aktarım özelliği mevcut. Hatta bunu macro ile tamamlamak son derece kolay. Bize kalan iş çok kolay artık işimize yarayan verileri excel ortamında dışarı attıktan sonra gerekli formül ve düzenlemeleri yaparak yöneticimize etkileyici güzel bir sunum yapma fırsatı kalıyor.

Macro ve VBA Nedir?

Biraz daha profesyonel çözümlere ihtiyaç duyduğumuzda Makro ve VBA devreye girer. Makro, excel de sürekli yaptığımız işleri otomatik olarak yapmamıza imkân sağlayan programcıklardır. Eğer dışarı bir veri aktaramıyorsak bazı verilerin dışarda girilmesi gerekiyorsa ofis ortamında kendi mini yazılımımızı yazabiliriz.

Artık Microsoft Office Excel Makro ve VBA ile güzel kullanışlı ekranlar oluşturarak verilerin düzenli ve bir şekilde girişini sağlayabiliriz. Hatta yazılıma sağlam adımlar atmamıza vesile olur Macro.

Excel, erp, mrp, yazılım, excel tablo, tablo, macro, Microsoft ofis,

Macro ve VBA Ne İşe Yarar?

Muhasebe Departmanında ya da Satın Alma departmanında çalışıyorsak Excel’i hesap makinası gibi kullanmamız gerekiyor. Excel de biz ne verirsek onu alabileceğimizi unutmamalıyız. Excel çıktıları bir ağacın meyvesine benzer siz bir ağaca ihtiyaç duyduğu suyu gübreyi ve gerekli bakımları yaparsanız size o şekilde güzel renkli bir meyve verir.

Excel’in ihtiyaç duyduğu bakım; düzenli veri girişi düzgün, sağlam ve mantıklı formüllerdir. Bazı kullanıcılar yazım kurallarına uymadan büyük küçük harf dikkat etmeden veri girişi yapar işin sonunda rapor alındığında belki doğru sonucu veren bir rapordur fakat görselliği göze güzel gelmiyor. Bazen büyük harfle başlanmış bazen küçük harflerle ondalık hane sayılarına dikkat edilmemiş yazı fontları karışık bunlar okunduğunda hem gözü yorar hem de dikkati dağıtır.

Biz hazırladığımız Makro ve VBA formlarında bunların önüne geçecek müdahalelerde bulunabiliriz. Excel’de network ortamında geliştirdiğimiz uygulamalarda kullanıcı kısmına basit arayüzler tasarlamalıyız böylelikle kullanıcı için ekstra bir eğitim olmadan hemen kullanabilmeli ve hata ile karşılaşmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Kullanıcıya ne kadar basit ekran tasarlasak ta yönetici raporu okuyacak kişi içinde şık, anlaşılır ve kullanışlı raporlar dizayn etmeliyiz. Kullanıcı veri girdikçe yönetici ya da raporu okuyacak kullanıcıda anlık olarak raporu görebilmelidir. Uzak yerler için ekstra mail olarak gidebilecek raporlar dizayn edilebilir.

Eğitimlerde öğrendiklerimizle ve kullanıcıdan gelen taleplerle oluşturduğumuz formları sürekli güncellemeliyiz, tabi güncellemelerden önce muhakkak yedekleme işlemlerinin yapılması lazım. Her güncelleme mükemmele götüreceği hissine kapılmamamız gerekiyor bize göre doğru belki kullanıcı ve yöneticiye yanlış gelebilir bundan dolayı sürekli gelen isteklere dikkat etmemiz ve analiz yapmamız gerekiyor.

Excel, erp, mrp, yazılım, excel tablo, tablo, macro, Microsoft ofis,

İlk Sürümden Kararlı Sürüme Giden Yol

Başarılı çalışmaların hepsi ilk zamanlarında muhakkak zorluklar yaşatmıştır. Biz eğer sıkılmadan üzerine düşersek ve gerekli emeği verirsek çalışmalarımızın çok iyi yerlere geleceğini göreceğimizden emin olabiliriz. Sadece yeteri kadar emek harcamak gerekiyor. Yazılım alanında biz buna ilk sürüm diyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımlarında hatalarını olabileceğini belirtmek içinde sonradan geliştirdiğimiz test sürümlerinde Beta sürümü diyoruz. Beta sürümünde çıkan sorunları giderdikten sonra yayınladığımız sürüme ise Kararlı sürüm diye lanse ediyoruz.

Çalışmalarımızda bu tarz terimleri de kullanmamız işimizi profesyonel takip ettiğimizin göstergesi olacaktır. Bilişim sektörü her ne kadar başta zor olsa da zamanla hem daha anlaşılır ve zevkli olur. Bu uçsuz bucaksız Macro da bizler size balık tutmayı öğretiyoruz hangi balığı tutacağınızı siz sevgili okuyuculara bırakıyoruz, başka yazılarda görüşmek dileğiyle…

Makro Nedir?

Makro, excel de sürekli yaptığımız işleri otomatik olarak yapmamıza imkân sağlayan programcıklardır. Eğer dışarı bir veri aktaramıyorsak bazı verilerin dışarda girilmesi gerekiyorsa ofis ortamında kendi mini yazılımımızı yazabiliriz.

Macro ve VBA Ne İşe Yarar?

Makro ve VBA formlarında bunların önüne geçecek müdahalelerde bulunabiliriz. Excel’de network ortamında geliştirdiğimiz uygulamalarda kullanıcı kısmına basit arayüzler tasarlamalıyız böylelikle kullanıcı için ekstra bir eğitim olmadan hemen kullanabilmeli ve hata ile karşılaşmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Excel Neden Önemli?

Excel’de ofis arkadaşlarımızdan biri Ticari, ERP, MRP yazılımlarımızın olmasına rağmen bazen istediğimiz raporları analizleri alamayız, işte burada Excel devreye giriyor.

Yazıyı paylaşın:

Menü