Domain Yenileme Nasıl Yapılır

Domain Seçerken Markalaşmaya Dikkat!

Kullanıcılar domain yenileme nasıl yapılır sorusuna ilişkin birçok cevapla karşılaşırlar. Kısaca Domain yenileme yani alan adı yenileme işleminde üç aşamalı bir işlem uygulanmaktadır:

  1. Türkiye uzantılı olmasından kaynaklı com.tr adresine giriş gerçekleştirilerek “Müşteri Paneli” isimli sayfaya geçiş yapılır
  2. Müşteri Paneli sayfasında yer alan Domainlerim isimli butona tıklanır
  3. Son olarak yenilenme yapılması istenen alanın karşısındaki Yenile isimli butona tıklanır. Bu butonun rengi turuncu olup direkt yenilenmesi istenen alanın karşısında bulunmaktadır. İşlem sonucunda ödeme yapılarak domain yenileme gerçekleşmiş olur.

Domain Yenileme Ücreti

Domain yenileme kullanıcıların takip etmeleri gereken işlemler arasındadır. Kullanıcılar yenileme sürelerini takip ederek hangi sürede ve ne kadar ücretle yapacaklarına ilişkin bilgilere domain uzantılarından ulaşabilirler. Domain yenileme ücretleri ise sürelerine bağlı olarak değişmektedir. Domain süreleri minimum 1 yıllık maksimum ise 10 yıllık sürelidir. Ayrıca domain uzantılarına göre fiyatlarda değişimler söz konusudur:

  • .com: tescil fiyatı 99 $ transfer fiyatı 8.99 $
  • .net: tescil fiyatı 99 $ transfer fiyatı 8.99 $
  • .com.tr: tescil fiyatı 99 $ transfer fiyatı 24.99 $

Ortalama domain yenileme ücreti 80$ şeklindedir.

Domain Yenileme Süresi

Domain yenileme süresi, domain süresi bittikten sonrada kullanıcılara tanınan bir sürede gerçekleştirilebilir. Bu süre 40 günü kapsamaktadır.

Domain Yenileme Nasıl Yapılır?

Domain uzantısının yer aldığı uzantıya girerek “Müşteri Paneli” sayfasında gösterilen butonlar takip edilerek domain yenile işlemi ücret ödenerek gerçekleştirilir.

Yazıyı paylaşın:

Menü