Domain Nasıl Alınır?

Domain Nasıl Alınır

Domain, alan adıdır. Kendi şirketinizin, firmanızın ya da herhangi bir kişiye ait markanın web sitesini oluşturmak istediğiniz zaman ilk olarak domain almalısınız. Domain almadan web sitesinin en temel aşamasını başlatmamış olursunuz. Peki, domain nasıl alınır?

Domain Nasıl Kolay Alınır?

  • Domain almak için ilk olarak, güvenilir bir domain yetkili seçmeniz gerekiyor.
  • Ardından domain sorgulama aracını açıp domainin yasal ya da yasal olmadığını görmeniz ilerleyen süreçlerde web sitenizde problem oluşturmaması adına istenir. Domain adınızı sorgulayarak aratabilirsiniz.
  • Sizin firmanıza, marka ya da şirket şirkete ait en doğru kullanılabilir seçeneği tercih ettikten sonra domaini satın alıp domain kaydını bitirirsiniz.
  • Domaininizin ücretine göre belirli bir ücret ödemeniz, online olarak gerçekleşir.
  • Yeni domain adresini onayladıktan sonra web sitenizin gerek duyduğu seo işlemlerini tamamlamalısınız.

Domain Almak Ne Demek?

Domain satın almak ya da diğer bilinen ismi ile alan adı tescili, web sitenizin sizden başka herhangi bir kişi tarafından kullanılmamalıdır. Kendi üzerinize kayıt ettirmeniz domain satın alma ile gerçekleşir. Kayıt ettirme, satın almaya da kiralama aynı doğrultuda gerçekleşir. Belirlenen alan adını ne kadar süreyle kullanacağınıza dair kiralamanız gerekiyor. Bir yıl için kiraladığınız takdirde 1 yıl sürecinin sonrasında güncellemelisiniz. Yani domain güncelleme işlemi olarak ifade edilir. Domain güncelleme ifadesi kendi web sitenize ait alan adını, uzun süreli olarak tekrardan kullanmaya devam etmek anlamına gelir.

Yazıyı paylaşın:

Menü