Domain Driven Design Nedir?

Domain Driven Design Nedir?

Domain driven design, herhangi bir teknoloji ya da geliştirilen yöntem değildir. domain driven desing nedir? Karmaşık yazılım sistemlerinin geliştirilmesi sürecinde karmaşık projeler uygulanırken, sürekliliğin sağlanması adına karşılaşılan temel problemlere çözüm getirmek adına bulunan bir yaklaşımdır.

Domain Driven Design Ne Demek?

Domain Driving design, DDD ifadesi ile kullanılır. Sürekli olarak değişen bussines kuralları karmaşık bir hale gelebilir. Bu kuralların birbirine bağlanmasına yardımcı olan yazılım geliştirme yaklaşımı, domain driven design şeklinde yer alır. Çözüm odaklı bir yaklaşımdır. Çoğunlukla kişilerin bussines kurallarındaki karmaşıklığı çözmelerine yardım öyle olur. Bussines kurallarındaki karmaşıklık çözülmediği zaman problemler beraberinde gelir.

Domain Driven Design Kullanım Amaçları Nelerdir?

Domain driven design, diğer bir ifade ile yaklaşımdır. Ve oluşabilecek problemlere çözüm getirmek adına kurtarıcıdır.

  • Bussines servislerde çok fazla kural bulunduğu için buradaki karmaşıklığı yönetebilmek, kodların sürdürülebilirliğini sağlamak adına kullanılır.
  • Örneğin bir blog sitesi ya da buna benzer yapılarda çok fazla bussines kural yer almaz. Burada Domain Driving Design yaklaşımını kullanmak, doğru değildir.
  • Makale ekleme, makaleleri listeme gibi etmenler sistemsel olarak çok fazla karmaşık bir yapıya mevcut olmaz. Burada DDD’de kullanılırsa, kodunuzu gereksiz yere karmaşık hale getirmenize de neden olur.
  • Bunların dışında fatura oluşturulması düşünülürse, faturanın oluşturma aşamasında çok fazla bussines kuralı gerçekleştireceği için işlemler karışır.
  • Karmaşıklığı kurtarabilmek için de, domain driven design doğru bir yaklaşım tercihidir.

Yazıyı paylaşın:

Menü