Domain Controller Ne Demek?

Domain Controller Ne Demek?

Domain controller Başka bir değişle etki alanı yöneticisi şeklinde, ifade edilir. DC sembolüyle kullanılır. Peki, domain controller ne demek?

Domain Controller Nedir?

Bilgisayar sistemleri, herhangi bir şirkete ait şirket yapısındaki bilgisayar ağlarının çatısı etki alanı yöneticisi ile oluşturulur. Etki alanı yöneticisi ise domain controller anlamına gelir. Etki alanı yöneticisi için çatıyı kurabilmek adına sunucu bilgisayar yani sistemdeki terimiyle server denilen makina üzerinden, işletim sistemi kurulur. Bu işletim sistemi sunucu ile beraber yapılandırılır. Domain controller ne demek? Yapılandırma işlemi esnasında domain controller ön planda olur. Bilgisayar sistemlerinin çatısının oluşturulması ve diğer tüm bilgisayar sistemlerinin tek bir ağ üzerinden gerçekleşmesi, domain controller ile birlikte sağlanır. Örneğin bilgisayar derslerinde herkese ait olan bilgisayar, tek bir bilgisayar tarafından yönetilirse bu yönetimin sağlanması domain controller ile gerçekleşir. Tek bir bilgisayar birçok bilgisayarı açıp, kapatıp ve yönetebilme sistemini etki alanı yöneticisi ile sağlar.

Domain Controllerin Faydası Nedir?

  • Domain controller ile tüm kullanıcı ve bilgisayarların hesapları, tek bir merkezden yönetilir.
  • Yedeklerin sağlanır olması mümkün.
  • Domain controller birbirleri ile replikasyon yapabilir.
  • Daha performanslı bir iletişim sağlanır.
  • Network ortamındaki bütün bilgisayarların IP adreslerinin yönetimleri, tek bir bilgisayardan yapılır. Bu merkezi konum şeklinde ifade edilir.
  • Kullanıcı verilerinin şifrelenmesi, kolay bir şekilde gerçekleşir.
  • Büyük ağların dağıtımı ve çoğaltılma işlemi, domain controller ile sağlanır.

Yazıyı paylaşın:

Menü