Disney ve Sony anlaştı: Sony’nin Marvel sinemaları Disney+’a gelecek

Bildiğiniz üzere şu an Disney’in bir Marvel Sinematik Kozmosu bulunuyor. Bu sinemaları de sinemalardan kısa bir müddet sonra kendi görüntü akış platformları Disney Plus‘a ekliyorlar. Lakin Spider-Man ve onun evrenindeki karakterlerin hakları Sony’de olduğu için bu sinemalar Disney+’a eklenemiyordu.

Bu sabah erken saatlerde Disney ve Sony‘in yeni bir mutabakat yaptığı açıklandı. 2022’den itibaren Sony’nin yayınladığı Marvel sinemaları, Disney Plus’a da gelecek. Fakat sinema Disney Plus’a gelene kadar elbette öncesinde sinemada yayınlanacak. Akabinde da Netflix’e gelecek.

Bildiğiniz üzere Netflix geçtiğimiz haftalarda Sony’nin yayıncılığını yaptığı sinemaların dijital yayın haklarını satın almıştı. Kısaca Sony’nin Spider-Man, Venom ve Morbius üzere Marvel sinemaları evvel sinemalarda yayınlanacak. Akabinde Netflix’te yayınlanacak ve en son da Disney Plus’a gelecek. Bu mutabakat 2022 – 2026 yılları ortasındaki sinemalar için geçerli olacak. Lakin sonrasında da devam edeceğini düşünebiliriz.

Bu muahedenin sırf Marvel sinemaları için geçerli olduğunu, öbür Sony sinemaları için geçerli olmadığını hatırlatalım.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü