Alan Adı Kimin Adına Kayıtlı

Alan adı kimin adına kayıtlı öğrenebilmek için Whois alt yapısını kullanmanız gerekmektedir. Whois alt yapısı sayesinde domain adresini yapıştırmanızın sonrasında bu alan adının kime ait olduğunu anında öğrenmeniz mümkün kılınmaktadır. Kişilerin tabi ki alan adını gizleme imkanı da mevcuttur. Bu şekilde alan adının Whois sistemine yapıştırılması durumunda dahi sitenin kime ait olduğu ile alakalı bilgi almak mümkün olmayacaktır.

Whois Domain Kime Ait?

Domain adresi alım aşamasında bazı temel bilgilerinizi ve iletişim numaralarınızı sunmanız istenecektir. Domain adresi alırken verdiğinizi bu bilgileri Whois sitemi üzerinden isteyen kişilerin öğrenmesi mümkün kılınmaktadır.

  • Whois domain adresi sorgulama sisteminde sizin adresi alırken verdiğiniz bilgilerin sadece izin verdiğiniz kadarına ulaşmalarına olanak tanınmaktadır.
  • Alan adı gizleme sistemi sayesinde bu sistemde sizin bilgilerinizin bulunmasını da engelleyebilirsiniz.

Almış olduğunuz alan adının tescil adımları konusunda da çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Alan adı tescilinin süresinin dolmuş olmasına rağmen tescil adımının tamamlanmamış olması durumunda 14 gün geçtikten sonra alan adının farklı kişiler tarafından alınabileceği de ayrıca bildirilmelidir. Alan adı tescil sürecinde danışmanlık aldığınız firma bu konuda gerekli olan tüm bilgilendirmeleri sunacaktır.

Whois Sorgusu Nedir?

Alan adı kimin adına kayıtlı merak ediyorsanız Whois sistemini kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde alan adının kim adına kayıtlı olduğu ve alan adının geçmişteki sahipleri hakkında da veri elde edebilirsiniz. Ayrıca kara listede olup olmadığını da analiz edebilirsiniz.

Yazıyı paylaşın:

Menü