Alan Adı Kara Liste Sorgulama

Alan adı kara liste sorgulama adımlarında hizmet veren aracı kurumlardan destek alabilirsiniz. Bu noktada kara listeye alınma sebeplerinin başında şunlar gelmektedir;

  • Kara listeye alınmanın başlıca sebebi sistem üzerinden farklı cihazlara ya da hesaplara spam gönderilmesidir.
  • Domain adresi üzerinden virüs veya zararlı yazılım gönderim adımlarının olması da kara listeye girilmesi için yeterli bir sebeptir.
  • Sizden gelen mailler kara listeye alınmanız durumunda gelen kutusuna değil spam kutusuna düşmektedir.

Siz farkında olmadan da sizin domain adresiniz üzerinden bu tür adımlar yürütülebilmektedir. Tam da bu nedenle kişilerin domain adresi, tescil işlemleri konusunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

IP Kara Liste Sorgulama

Bu sorgulama adımlarında tüm kara listeye alınan siteler arasından sizin alan adınızın aranması söz konusu olacaktır. Kara listeye alınan hesapların sorgulanması durumunda tüm bu geniş listede acaba sitemi bulma konusunda hata yaşanabilir mi sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Herhangi bir sıkıntı ya da site alan adını bulma konusunda aksaklık meydana gelmeyecektir.

Blacklist Sorgulama

Alan adı kara liste sorgulama adımlarını yerine getirirken kişilerin dikkate alması gereken bir diğer husus da alan adının ele geçirilip geçirilmediğidir. Örneğin tescil adımları konusunda sorumsuz davranan site sahiplerinin domain adreslerinin ele geçirilmesi söz konusu olabilmektedir. Tam da bu nedenle kara listeye kendi adımlarınız nedeni ile değil sitenizin ele geçirilmesi sebebi ile de alınmış olabilirsiniz. Site tescil adımının önemi bu şekilde daha net anlaşılmaktadır.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü