Alan Adı Gizliliği Ne İşe Yarar?

Alan adı gizliliği ne işe yarar; alan adı alırken kişilerin bazı kişisel bilgilerini vermeleri gerekmektedir. Hem bu kişisel bilgilerin korunması hem de alan adının farklı kişiler tarafından ele geçirilmesinin engellenmesi için alan adı gizliliği büyük önem arz etmektedir. Alan adı sizin internet alanında en önemli ve gizlilik konusunda da en çok dikkat etmeniz gereken hususların başında gelmektedir. Alan adının üçüncü şahısların eline geçmesi büyük sorunları da beraberinde getirebilir.

Whois Nasıl Gizlenir?

Whois sisteminde kişilerin alan adını alırken vermiş oldukları kişisel bilgilerin listelenmesi sağlanmaktadır.

  • Alan adı gizliliği konusunda destek alarak kişisel bilgilerinize farklı kişilerin ulaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Alan adı gizliliği konusunda destek aldığınız firmadan aynı zamanda tescil sürecine dair de bilgi alabilirsiniz. Tescil aralığının dolmuş olması durumunda bu alan adının farklı kişilerce ele geçirilebileceğini bilmeniz gerekir.

Bu şekilde kişisel bilgilerinizin gizlenmesini sağlanırken aynı zamanda alan adınızı da korumanız mümkün kılınacaktır. Bu aşamada konusunda uzman bir danışmanlık firmasından yardım almalısınız. Daha öncesinde firmadan destek alan kişilerin yaptıkları yorumlara göz atarak bu konuda kanaat geliştirebilirsiniz.

Whois Kimlik Bilgileri Nedir?

Alan adı gizliliği ne işe yarar; alan adı gizliliği Whois alan adı sorgulama sistemine domain adresini yapıştırdıkları zaman sizin bu alan adını alırken verdiğiniz kişisel bilgilerin listelenmesinin engellenmesi anlamına gelmektedir. Bu şekilde kişisel bilgilerin güvenliğini de eksiksiz bir biçimde koruma altına almış olursunuz.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü