Alan Adı Bitiş Tarihi Sorgulama

Alan adı bitiş tarihi sorgulama işlemi oldukça basit işlemler bütününden oluşmaktadır. Kişilerin yapmaları gereken yalnızca alan adlarını seçtikleri bir domain sorgulama aracından ya da sitesinden sorgulamaktadır. Bu sayede kişilerin alan adı bitiş tarihi sorgulama işlemi tamamlanarak, kişiler istedikleri bilgilere ulaşmaktadır.

Alan Adı Kimin Adına Kayıtlı?

Kişiler alan adlarının kimin adına kayıtlı olduğunu çeşitli araçlar sayesinde öğrenebilmektedir. Bu araçlardan bir tanesi de WHOIS’dir. WHOIS kişilere verdiği basit adımlı işlemler ile beraber alan adlarının kimin üzerine kayıtlı olduğunu öğrenebilmektedir. Domain sorgulaması yapılabilecek diğer siteleri de şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hostinger
  • Turhost
  • Atakdomain
  • İsimtescil

Domain Süresi Ne Zaman Bitiyor?

Alınan her domainin bir bitiş süresi bulunmaktadır. Kişiler belirli araçları kullanarak domainlerinin bitiş tarihlerini öğrenebilirler. Bu araçlara örnek olarak WHOIS verilebilmektedir. WHOIS sayesinde kişiler oldukça rahat bir şekilde yalnızca alan isimlerini yazıp arattıktan sonra çeşitli bilgileri çok rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Bu bilgilerin içerisinde domain süresinin ne zaman biteceği de yer almaktadır.

Web Sitesi Alan Adı Nasıl Alınır?

Web sitesi alan adı almak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk işlem kendilerine en uygun domain şirketlerinden bir tanesini seçmektir. Bu siteler sayesinde kişiler kendilerine ve açmak istedikleri firmalara en uygun isimleri bulabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin istedikleri isimlerin önceden alınmış ve kullanılmakta olduğu ile karşılaşılabilir ancak bu durumda kişiler farklı bir domain (alan adı) seçerek aynı isimleri kullanıma açabilmektedir.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü