Alan Adı Bilgileri Sorgulama

Alan adı bilgileri sorgulamak isteyen kişilerin yapacakları ilk iş bu süreçte belirlenmiş bir sorgulama aracından domainlerinin adını yazarak aratmalarıdır. En ünlü domain bilgileri sorgulama aracı günümüzde WHOIS’dir. Bu uygulama sayesinde kişilerin yapabilecekleri şunlardır;

  • Kişiler alan adının kullanılabilir olup olmadığını kontrol eder.
  • Kişiler almak istedikleri alan adının sahibi bulabilir.
  • Kişiler almak istedikleri domainlerin oluşturulma zamanıyla beraber son kullanma tarihlerini bulabilir.

Alan Adı Kimin Adına Kayıtlı?

Kişiler almak istedikleri domainlerin kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenebilmek amacıyla çeşitli araçlar kullanabilmektedir. Bu araçlardan bir tanesi de WHOIS’dir. WHOIS sayesinde kişiler sorgulatma yaptıktan hemen sonra, sorgulatılan sitelerin kime ait olduğunu görebilmektedir.

Whois Sorgusu Nedir?

Alan adı bilgileri sorgulama amacıyla kullanılan bir araç olan WHOIS domain almak isteyen kişilere oldukça yardımcı olan bir araçtır. WHOIS sayesinde kişiler yeni aldıkları domainlerinin hakkında bilgi sahibi olmaları çok daha kolay bir şekilde gerçekleşeceğinden, kişiler alacakları sitenin geçmişini kolay bir şekilde ortaya çıkarabilmektedir. Bu aramayla beraber eğer kişilerin almak istedikleri domain önceden kullanılmış ise ya da şuan da birisi tarafından kullanılıyor ise kişiler bu durumu en kısa süre içerisinde öğrenir.

Tüm bunlara ek olarak WHOIS sayesinde kişiler sitelerinin kimlere ait olduğunu ve bu sitelerin oluşturulma tarihi ile beraber domainlerin sona erme süresini de öğrenebilmektedir. Bu sayede kişiler satın almak istedikleri domainleri takip edebilir ve kaçırmadan satın alabilme şansı oldukça artmaktadır.

Yazıyı paylaşın:

Menü