Alan Adı Ban Sorgulama

Google bazı durumlarda firmaların sitelerini banlayabilmektedir. Bu yeni siteler içinde geçerli midir? Evet, bu durum yeni alınacak olan domainler içinde geçerli bir durum sayılmaktadır bu sebeple kişilerin muhakkak alan adı ban sorgulamaişlemini yapmalıdır. Alan adı ban sorgulamasında kişilerin yeni aldıkları domainlerde bir ban söz konusu olduğu ortaya çıkar ise kişilerin bu domainleri almamaları gerekmektedir.

Link Güvenliği Sorgulama

Link güvenliği sorgulamak amacıyla kullanılan çeşitli kriterler mevcuttur. İlk olarak kişilerin müşterilerine sunduğu garanti belgeleri incelenebilmektedir. Bunun yanında ise bilgisayarlarda bulunan bir internet sayfasına girildiği anda kişilerin karşısına çıkabilecek olan çeşitli güvenlik durumunu bildiren simgeler dikkate alınabilmektedir. Bu özellik Chrome sayfalarının neredeyse hepsinde vardır. Kişiler Chrome’un alt yapısı sayesinde sitelerin güvenli olup olmadığına dair bilgi edinebilmektedir.

Ban Kontrol

Kişiler almış oldukları domainleri çeşitli ban kontrolü sağlayan araçlardan yardım almaları mümkündür. Kişilerin domainleri çeşitli sebeplerden dolayı ban yemiş olabilmektedir. Bu sebeplerin bazıları şu şekildedir;

  • Spam
  • Linklerin ücretsiz link sayfalarından paylaşımının tespit edilmesi
  • Aynı sayfada çok sayıda link verildiğinin tespit edilmesi
  • Cloaking
  • PageRank satışı
  • Yoğun şekilde popüler kelime içeren sitelerin tespit edilmesi

Site Durumu Sorgulama

Kişiler yeni aldıkları sitelerin kontrollerini yapmalıdır. Aksi takdirde hiç bilmeden aldıkları bu site isimleri daha evvelden kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Bunun yanında eğer kişiler açık artırmadan bir isim almışlar ise bu domainler önceden banlanmış olabilir. Daha sonra sorun yaşamamak adına kişiler aldıkları domainleri ve sitelerini çeşitli kontrol araçları kullanılarak sorgulatmalıdır.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü