Alan Adı Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Alan adı aldıktan sonra ne yapmalıyım sorusunu kişilerin oldukça aklını karıştıran bir durumdur. Bu noktada kişilerin yapmaları gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu web sitelerinin kurulum aşamasında bir sorun çıkmaması adına gerçekleştirilen birkaç adımlık işlemlerdir. Alan adı aldıktan sonra ne yapmalıyım sorusuna cevap olarak şu adımları sunmakta fayda vardır;

  • DNS bölümünün kontrol edilmesi
  • DNS kontrolü yapıldıktan sonra kişilerin hosting firmalarına ait olan DNS’nin girilmesi

Bu işlemin sonrasında kişilerin alan isimleri, sitelerinin IP adresi ile eşleştirilmiş olacaktır. Böylelikle kişilerin siteleri hiçbir sorun olmadan çalışmaktadır.

Hosting Süreci Bitince Ne Olur?

Hosting sürecinin bitmesi kişilerin tüm bilgilerinin erişilemez bir hale gelmesi anlamındadır. Bunun sebebi sürecin bitmesiyle beraber kişilerin sitelerine erişim hakları tamamen durdurulmaktadır. Bu süreçte kişilerin e-posta adreslerine ya da arşivlerine, sitelerinde daha evvelden yayınlanmış olan web sitesi yazılımlarına, fotoğraflara ya da videolara erişim hakları ortadan kalkmaktadır. Bu süreçte eğer aksine bir işlem yapılmaz ise kişilerin dosyaları kalıcı olarak silinebilmektedir. Dosyalarının silinmemesi adına kişiler 1 haftalık bu süreçte gereken işlemleri yerine getirmelidir aksi takdirde şirketleriyle alakalı neredeyse her dosyayı kaybetme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Alan Adı Yönlendirme Ne Kadar Sürer?

Bu işlem oldukça kısa sürmektedir. Yetkili kişiler, başka bir deyiş ile hosting firmaları DNS bilgilerini yönetim paneline girmektedir. Bu DNS bilgilerinin yönlendirilmesi ile beraber kişilerin alan adı yönlendirme işlemleri 24 saat içerisinde son bulmaktadır.

Web Sitesi Nasıl Alınır?

Web sitesi ya da bir başka deyişle domain satın almanın belli adımları bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, web sitesi satın almak isteyen kişilerin bu durumda belirli miktarlarda ücret ödemesi gerekir.

Web sitesi satın almak için kişilerin izlemesi gereken adımlar şunlardır;

  • Kaliteli ve güvenilir domain yetkilisi seçmek
  • Yetkilinin seçilmesinin ardından domain sorgulama aracının açılması
  • Kişilerin kendi domain adının sorgulanması
  • Sorgulamada çıkan isimlerden en uygununun seçilmesi
  • Kişilerin domain siparişinin tamamlanmasıyla kayıt işlemleri bitirilir.
  • Kişilerin son olarak yeni domain adreslerini onaylaması gerekmektedir.

 

Yazıyı paylaşın:

Menü